شتر سواری

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

به گزارش خبرنگار گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، سال ۲۰۱۸ در قاب تحولات جهانی، دعوت سعودی، مصلحت سوریه، فرار از مصدومیت، مذاکره با طالبان به کدام سو می‌رود؟، حلقه خودتقویت‌شونده پول‌مرگی، واقع‌گرایی در نظام تقنینی در برخورد با جرائم خشن، آقای ظریف دم شما هم گرم!، تلاش برای حل مسائل اجتماعی، ادراک موفقیت، کلکسیون جنایت‌های سعودی در یمن، از جمله عناوین یادداشت‌ها و سرمقاله‌های امروز روزنامه‌های کشور هستند.

یادداشت امروز روزنامه حمایت با عنوان «سال ۲۰۱۸ در قاب تحولات جهانی» منتشر شده و در آن چنین آمده است: سال ۲۰۱۸ با تمام فراز و فرود‌های خود به پایان رسید و جای خود را به سالی مملو از بیم‌ها و امید‌ها داد. آنچه، اما در این سال بیش از هر چیز رخ‌نمایی می‌کرد، تشدید تنش‌ها، چالش‌ها، تضاد‌ها و شکاف‌ها در اطراف‌واکناف جهان به‌ویژه در اروپا و آمریکا بود. هرچند که بررسی تحولات سال گذشته از حوصله این وجیزه خارج است، نویسنده این سطور درعین‌حال می‌کوشد تا به برخی از مهم‌ترین آن‌ها به‌اختصار اشاره کند.
مهم‌ترین رویدادی که بسامد آن تا سال جدید میلادی نیز امتداد یافت، خیزش جنبش ضد سرمایه‌داری در فرانسه، موسوم به «جلیقه زردها» بود. این جنبش گرچه در ابتدا در اعتراض به افزایش قیمت بنزین نضج گرفت، اما به‌تدریج، لایه‌ها و ابعاد جدیدتری به آن افزوده شد. جلیقه زرد‌ها اکنون به دنبال کار تشکیلاتی هستند و در گام جدید، مطالبه‌ای را مطرح کرده‌اند که در صورت تحقق، آینده سیاسی «امانوئل مکرون» را در هم خواهد پیچید. جلیقه زرد‌ها خواستار برکناری مکرون شده‌اند، نه به این دلیل که وی رئیس‌جمهور قشر مرفه جامعه فرانسه است، بلکه به این خاطر که او نماینده تفکر سرمایه‌داری و طرفدار ایده «ناپلئونیسم» با چاشنی حاکمیت طبقه ثروتمندان است. نفوذ و رسوخ گفتمان جلیقه زرد‌ها به دیگر کشور‌های اروپایی ازجمله هلند، بلژیک، انگلیس، ایتالیا، کانادا و حتی سرزمین‌های اشغالی نشان می‌دهد که این پویش، یک اعتراض صنفی یا ناآرامی اجتماعی نیست که اقتصاد فرانسه در آستانه سال نو میلادی را با رکود مواجه کرد، بلکه آرمانی است که هواداران زیادی در سراسر قاره سبز و حتی فراتر از آن پیدا کرده است.

ظرفیت: 
55نفر
مدت زمان: 
2 ساعت
تصویر منتخب: