شب مانی در کویر

شب مانی در کویر شاید بازگشتن به اصل خویشتن باشد که چنین آرامش عمیقی به انسان هدیه می دهد. افسون کویر که شما را گرفت رهایتان نخواهد کرد. هر جای دنیا که باشید همواره هوای کویر خواهید کرد و گهگاه ویار کویر خواهید داشت. خوشبختانه ایران مملو از کویر است و البته امنیت نیز برقرار و به راحتی می توان شب در کویر ماند و از تماشای یک آسمان ستاره و از سکوت خیال انگیز کویر لذت برد.

بهترین زمان سفر به کویر

سفر به کویر در زمستان معقول تر است چون اولا حشرات و مار و عقرب و رطیل ها در خواب زمستانی هستند در ثانی هوا مطبوع تر است. من خود عاشق بیابان های خور و بیابانک هستم و افسون کویر مصر و رمل های سید آباد سال هاست مرا گرفته است و رهایم نیز نمی کند.

بهترین زمان سفر به کویر از آذر ماه تا اوایل اردیبهشت است و در این بازه ی زمانی می توانید به کویر سفر کنید و البته شب مانی در کویر بسیار مطلوب تر خواهد بود اگر به صورت اکیپی به کویر سفر کرده و مهارت های لازم برای شب مانی در کویر را نیز داشته و صد البته تجهیزات لازم را نیز با خود برده باشید.

دور همی دور آتشی که بر می افروزید لذتی وافر دارد و شاید خود زندگی باشد. زندگی شاید همین باشد، کسی چه می داند. در این تاپیک در مورد شب مانی در کویر و مباحثی نظیر امنیت و قلق شب مانی در کویر و روش های دور نگه داشتن مار و عقرب در کویر و کمک های اولیه و این قبیل مسائل بحث می کنیم.

البته در صورتی که دوستان پایه ی بحث بوده و در این باره تجریبات خود را به اشتراک بگذارند. ما هم در حد بضاعتی که داریم و در حد تجربیاتی که داشته ایم در خدمت دوستان خواهیم بود هر چند در محضر عزیزان درس پی می دهیم و بیشتر در صدرگشت منتظر استفاده از تجارب شما هستیم تا خدای نکرده آموختن به شما.

اقامتگاه های کویری

در کویر مرکزی ایران و سمت خور و بیابانک و حوکه خانه های زیادی هستند که برای اجاره دادن به مسافرین کویری تجهیز شده اند ولی در این مبحث اجالتا در مورد شب مانی در خود کویر و در دل کویر صحبت می کنیم. در منطقه خور و بیابانک برای شب مانی گزینه های متفاوتی خواهید داشت. فهرست اقامتگاه های کویری خور و بیابانک

شب مانی در دریاچه نمک

می توانید شب را در دریاچه نمک که البته خشک می باشد و به نام معدن نمک نیز شناخته می شود بمانید که تجربه ای عالی خواهد بود. آب و هوای این منطقه در قیاس با رمل ها کمی بهتر می باشد و البته می توانید چادر بزنید. شب های کویر بسیار سرد می باشد و باید لباس گرم به همراه داشته باشید و البته در این منطقه گیاهی نمی روید و هیزم برای روشن کردن آتش باید با ود ببرید.

برای رسیدن به معدن نمک نیازی به داشتن خودروهای آفرود نیست و می توانید با خودروهای سواری و با اتوبوس نیز به این منطقه وارد شوید و از این نظر مشکلی نخواهید داشت. در ایام خاص و تعطیل نظیر شب یلدا و ۲۲ بهمن و عید تعداد زیادی از هم وطنان در قالب تورهای شب مانی کویر و با اتوبوس به این منطقه وارد شده و اتراق می کنند.

شب مانی در رمل ها

شب مانی در رمل ها نیز تجربه ای بی نظیر خواهد بود. سراسر روستای مصر مملو از رمل است و در صورتی که قصد شب مانی در رمل ها را داشته باشید و زیاد هم حرفه ای نیستید رمل های اطراف مصر گزینه ی مناسبی است. کسانی که در قالب تورهای کویر مصر و به صورت گروهی به این منطقه سفر کرده اند می توانند در حوالی مصر و بر روی تپه ها و رمل ها شب مانی در کویر را داشته باشند و البته می توانند برای خواب به اقامتگاه هایی که در مصر دارند نیز بازگردند.

شب مانی در رمل های سید آباد

البته من شخصا شب مانی در رمل های سید آباد را به دلیل دور بودن از شهر و از سکونت گاه انسان و به دلیل وسعت رمل ها و به دلیل بکری و سکوتی که دارد ترجیح می دهم. برای رسیدن به نزدیک رمل های سید آباد که از جاده ی اصلی پلیس راه جندق به نائین زیاد دور نیست می توانید از اتوبوس و خودروهای عادی نیز استفاده کنید و بقیه ی مسیر که راهی نیست را با پای پیاده به درون رمل ها سفر کنید.

ولی در صورتی که خودرو دو دفرانسیل داشته باشید می توانید تا پای رمل ها رفته و یا حتی وارد رمل ها شده و کمپ بزنید. رمل های سید آباد بسیار بسیار بکر و دیدنی و البته بسیار وسعی و زیبا تر از رمل های مصر هستند و از این نظر در صورتی که قصد شب مانی حرفه ای تر در کویر را دارید توصیه می کنم در این رمل ها کمپ بزنید.

ملزومات شب مانی در کویر

از اساسی ترین ملزومات شب مانی در کویر افسون کویر است که باید تو را و یا شما را گرفته باشد و الباقی خود جور می شود. هیچ چیز در زندگی جای دوستانی که همیشه پایه کویر هستند را نمی گیرد و نخواهد گرفت. دوستانی که وقتی پیشنهاد سفر به کویر به آنها می دهی فقط می پرسند کی کجا باشیم که برویم و چند صباحی در کویر زندگی کنیم! مثل امیر اجدادی و محمد بسطامی

چادر و کیسه خواب

در صورتی که قصد شب مانی در کویر را دارید باید توجه داشته باشید دمای وا در طول روز شاید به اندازه ای باشد که نیاز به آب یخ پیدا کنید ولی دمای شب های کویر شدیدا پایین است و در شب هنگام سرمای استخوان سوزی در کویر حکم می راند و از این رو باید چادر و کیسه خواب و لباس گرم مناسب به همراه داشته باشید.

آتش روشن کردن در شب مانی های کویر

در کویر عمدتا فقط طاق می روید و بس! عاقلانه تر خواهد بود با خود هیزم برده باشید چون کندن طاق ها اولا آسیب به محیط زیست می باشد و در ثانی جرم تلقی شده و جریمه دارد ولی می توانید از طاق های خشک، تاکید می کنم طاق های خشکی که دیگر زنده نیستند نیز برای روشن کردن آتش استفاده کنید.

زیباترین طلوع ها در کویر

کویر زیباترین طلوع  ها را دارد و در صورتی که اهل دل هستید طلوع های کویر را از دست ندهید. این روزها مد شده است از هر صحنه ی خارق العاده ی که می بینیم تصویر می گیریم ولی من به شخصه لذت بردن از صحنه ها را به عکاسی از صحنه ها ترجیح می دهم. عمده کسانی که به قصد شب مانی به کویر سر می زنند به دلیل اینکه تا نزدیکی های سحر بیدار هستند و لذت می برند طلوع های کویر را از دست می دهند ولی برای یک بار هم که شده طوری برنامه ریزی کنید که طلوع آفتاب در کویر را ببینید.

در این باره اگر شما بخواهید و نظر دهید بیشتر صحبت می کنیم. درباره مسائلی که در شب مانی در کویر با آن سر و کار داریم شما سر فصل دهید تا صحبت کنیم.

ظرفیت: 
10نفر
مدت زمان: 
1 شبانه روز
تصویر منتخب: